Popularne posty

sobota, 19 lutego 2011

Formalności

Teraz formalności czyli zgromadzenie całej stosownej dokumentacji. Żeby Wam ułatwić tę w naszym odczuciu drogę prze mękę opisujemy gdzie i kiedy trzeba iść  i mniej więcej jak długo oczekuje się na załatwienie tych wszystkich formalności. Więc najpierw:
Jednym z warunków uzyskania pozwolenia na budowę jest zapewnienie możliwości podłączenia przyszłego domu przynajmniej do sieci elektrycznej. Natomiast pozostałe media (woda, gaz, czy odprowadzenie ścieków) mogą być zapewnione we własnym zakresie, chyba, że plan zagospodarowania lub warunki zabudowy stawiają inne wymagania. Zapewnienie o możliwości podłączenia mediów tzw. promesę przyłączeniową można uzyskać już przed zakupem działki w miejscowym zakładzie energetycznym, co pozwoli na przyspieszenie formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jeśli jesteśmy już właścicielem działki to wtedy występujemy o wydanie warunków technicznych przyłączenia, gdzie określona będzie m.in. moc przyłączeniowa, sposób prowadzenia zasilania, lokalizacja licznika. Uzyskanie promesy czy warunków przyłączenia nie oznacza jednak, że nie będziemy mieli problemów z doprowadzeniem prądu. Szczególnie gdy działka jest znacznie oddalona od innych zabudowań i linii elektroenergetycznej niskiego napięcia, musimy liczyć się z długim czasem oczekiwania na przyłączenie lub też ponieść znaczne wydatki na doprowadzenie prądu na własny koszt. Na czas budowy można w takich sytuacjach wykorzystać agregat prądotwórczy, ale przed zasiedleniem domu konieczne będzie wykonanie stałego przyłącza.  Koszt przyłącza do sieci elektroenergetycznej to ok. 2 tys. płatny w dwóch częściach tysiąc zł  w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy a druga po dokonaniu odbioru technicznego przyłącza. Średnio pół roku to czas oczekiwania na przyłącze. Na okres trwania budowy jednak potrzebny jest prąd to oczywiste. Macie więc dwa wyjścia!!! Zacznijcie dobrze żyć z sąsiadami :)  i możecie z nimi się dogadać i  od nich poprowadzić  prąd (koszt kabla wysokiego napięcia ok. 50 metrów np. to koszt ok.200 zł kupicie go w hurtowni  elektrycznej) albo czekacie na ENERGE i terminowe  wykonanie przyłącza. Po wykonaniu przyłącza należy wynająć firmę z odpowiednimi uprawnieniami do podłączenia rozdzielni (skrzynki elektrycznej) potrzebnej na okres trwania prac budowlanych. W naszym przypadku zakupu dokonał właściciel firmy energetycznej, która montowała nam rozdzielnię. Koszt montażu rozdzielni  wraz z zakupem rozdzielni i przewodu ok 25 mb to ok. 700 zł . Aby doprowadzić wodę  występujemy z wnioskiem  o wydanie warunków na dostawę wody.

LISTA DOKUMENTÓW POTRZEBNYCH DO WYKONANIA ADAPTACJI:
  • wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli plan zagospodarowania nie istnieje wystarczą warunki zabudowy),
  • geodezyjna mapa do celów projektowych,
  • warunki przyłączenia do sieci elektrycznej,
  • warunki przyłączenia do sieci wodnej i kanalizacyjnej (jeśli istnieje) lub umowa
  • warunki przyłączenia do sieci gazowej (jeśli istnieje)





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz